Damak tadı ve yaşam tarzına göre en cazip Ramazan sofrası önerileri

0

Bereketi bol, ailelerin ve dostların bir arada olduğu Ramazan sofraları, artık sadece rutin bir gelenek olmanın dışına çıkarak, insanların bir araya gelme şansı yakalayıp, güzel bir yemek yediği özel akşamlar haline geldi. Ayrıca yalnızca sahip olduğu lezzetlerle değil, çeşitli dekoratif öğelelerin de farklı bir hava kattığı yenilenmiş haliyle de iftar vaktinde donatılan Ramazan sofraları artık lezzetiyle damakğa, şıklığıyla da gözlere hitap ediyor. Oteller ve  restarurantlar da bu değişimin farkında olacak ki işletmelerin her biri müşterilerine çeşitli kampanyalarla şık ve leziz Ramazan sofraları hazırlıyorlar. Ayrıca sadece dışarıda değil evlerde de iftar olduğunda ayrı bir şenlik havası esiyor, aileler toplanıyor, oruçlar açılıyor, bütün gün çekilen açlık ve susuzluğun ödülü nihayet alınıyor ve keyifli bir muhabbbet eşliğinde güzel bir akşam geçiriliyor.

Siz de hem Ramazan konsepti oluşturup hem de leziz sofralar hazırlayarak, sevdiklerinizle mutlu ve doyurucu saatler geçirebilir ve geride güzel anılar bırakabilirsiniz. Üstelik size önereceğimiz menülerden, kendi damak tadınıza ve yaşam tarzınıza uygun olanını bularak zorlanmadan mükemmel bir Ramazan sofrasınızı hazırlayabilirsiniz. İşte işinize yarayacak birkaç enfes öneri…

Geleneksellikten hoşlananlar için Ramazan sofrası önerileri

Ramazan ve iftar sofrası denince akla ilk olarak hurmalar gelir. Hurmaları, dilerseniz kendi hazırladığınız minik çömleklerde servis edebilirsiniz. Çömlekler Ramazan konsepti için uygun ve farklı bir dekoratif dokunuş olacaktır. Ayrıca kendin yap işlerinden hoşlanıyorsanız, fırça ve boya yardımıyla çömleklerin üzerinde önceden istediğiniz şekillerde motifler de uygulayabilirsiniz.

Damak tadı ve yaşam tarzına göre Ramazan sofraları önerileri

Menü olarak ise faydalı ve yapması kısa bir süre aldığı için ana yemekten önce nefis bir patates çorbası, ana yemek olarak vazgeçilmez Türk lezzeti yanında şehriyeli pilavla karnıyarık, yemek sonrasında ise künefe veya daha hafif olan güllacı tercih edebilirsiniz. Tabi yemeğin yanında gelenekselleşmiş bir lezzetimiz olan erik hoşafını da unutmamak lazım. Ayrıca sağlık için çok faydalı olan erik hoşafı, gün boyunca süren açlıktan sonra yediklerinizi sindirmenize de oldukça yardımcı olacak bir lezzet.

Osmanlı mutfağının geleneksel içeceklerinden biri olan, lezzetli ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunan şerbeti de yemeğin yanında mutlaka ikram etmelisiniz. Son olarak ise yine Osmanlı’dan kalma bir gelenek olan yemek sonrası bakır cezvede yapılmış köpüklü bir Türk kahvesi ve lokum ile iftar kapanışını yapabilirsiniz.

 

Vejetaryenler için Ramazan sofrası

Ramazan sofrası deyince vejetaryenleri unutmamak gerekiyor. Lezzetli ve bir o kadar sağlıklı vejetaryen menüleri de oldukça doyurucu olabiliyor. Başlangıçta kalorisi düşük ve leziz sebze çorbası, ana yemek olarak et yiyemeyen ama geleneksel yemeklerden de vazgeçmeyen vejetaryenler için etsiz imambayıldı ve yanında salata, tatlı olarak ise, sağlıklı ve hafif olması açısından sütlü olanları tercih edebilirsiniz. Salatayı ise mısırlı, dere otlu ve salatalık ile yapmanızı öneririz.

Damak tadı ve yaşam tarzına göre Ramazan sofraları önerileri

 

Vintage ve modern Ramazan sofraları

Geleneksellikten biraz uzaklaşıp, hem eski hem de modern bir havada Ramazan sofrası konsepti oluşturmak istiyorsanız, annenizin eski çiçekli tabaklarını piyasaya çıkarmanızı öneririz. Kristal vazolar, loş ışıklar, beyaz bir masa örtüsü ve çiçekli yemek takımları sayesinde Vintage tarzı bir sofra konsepti oluşturabilirsiniz. Yemek olarak ise, hafif bir menü öneri sunacağız size. Başlangıç olarak çok sağlıklı olduğu bilinen enginar çorbası, sonrasında leziz bir soya veya köri soslu tavuk, bol sebze çeşitlerinden yapılmış salata ve tatlı olarak da mozaik pastayı tercih edebilirsiniz.

Damak tadı ve yaşam tarzına göre Ramazan sofraları önerileri

Ayrı bir güzelliği olan Ramazan sofralarında kendi hayalgücünüze göre bir konsept belirleyerek misafirlerinize ve ailenize şık ve leziz bir iftar sofrası sunarak bereketli, sağlıklı, bol muhabbetli ve enfes bir iftar akşamı geçirebilirsiniz.

 

 

Leave A Reply