Erken teşhis için evde meme kontrolünü nasıl yapabilirsiniz?

0

Son yıllarda oranı iyice artan meme kanseri, artık korkutucu bir hal almaya başlamış durumda ve bu hastalığın herhangi bir yaş aralığı yok. Dolayısıyla meme kanserine karşı korunmak ve varsa hastalığı erkenden teşhis etmek için düzenli aralıklara meme kontrolü yapmak hayati derecede önem taşıyor. Genelde memede sert bir kitle olarak dışarıdan dokunulduğunda belli olan bu hastalık, bazen öldürücü bir etkiye sahip olmasa da hastalığın zarar verici bir seviyeye gelmemesi için önceden mutlaka önlem almak gerekiyor.

Günümüzdeki sağlıksız yaşam koşulları göz önüne alındığında ve istatistiklere bakıldığında, artık her 10 kadından birine meme kanseri teşhisi konuluyor ve hastalığın geç teşhis edilmesi sonraki süreçte tedaviyi imkansız kılarak, ölümlere sebep oluyor. Bu durumun önüne geçmek ise sizin elinizde. İşte erken teşhis için kendi kendinize yapabileceğiniz kontroller…

Elinize yumru gelip gelmediğine bakın

Her kadının mutlaka ayda bir kez kendini muayene etmesi gerekiyor. Özellikle de adet başladıktan bir hafta sonra hormon etkisinin en aza indiği dönemde kontrol edilmesi daha garanti sonuçlar veriyor. Kontrol sırasında en dikkat etmeniz gereken şey ise, tabi ki yumru şeklinde bir kitle olup olmaması. Kitleyi ayakta ve yatarak olmak üzere iki şekilde kontrol etmeniz gerekiyor. Fakat her meme kanseri vakalarında kitle hemen belli olmayabiliyor. Bu yüzden diğer bulguları da satmanız oldukça önemli.

Erken teşhis için evde meme kontrolünü nasıl yapabilirsiniz?

Ayna karşısında renk kontrolü yapılmalı

Hastalığı erken teşhis için yaptığınız kontrollerin mutlaka ayna karşısında olması gerekiyor. Çünkü bazı kitleler dışarıdan bakıldığında da kendini renk değişimi olarak fark ettirebiliyor. Buna göre eğer memede olağan dışı bir renk değişikliği veya çekilme gibi estetik bir durum fark ederseniz, doktor kontrolüne gitmenizde yarar var.

Akıntı meme kanseri belirtisi olabilir

Hamilelik ve emzirme dönemi haricinde kadınların meme başlarında kolay kolay akıntılar olmaz. Eğer oluyorsa ve bu durum sıklaşıyorsa ortada bir sorun var anlamına gelir. Bu yüzden meme başlarında bir akıntı görürseniz ve buna birden fazla kez şahit olursanız bir uzmana görünmelisiniz.

Koltuk altını kontrol edin

Bazen yalnızca memede değil, koltuk altında da kansere bağlı bir yumru oluşabilir. Bu yüzden ayna karşısında kontrol yaparken koltuk altlarınızı kontrole etmeyi unutmayın.

El ile yaptığınız meme kanseri kontrolünde en sağlıklı sonucu alabilmek için banyo zamanlarını değerlendirebilir ve vücudunuz köpüklü ve kaygan haldeyken ellerinizle meme yüzeyini kontrol edebilirsiniz. Tüm bu yapacağınız kontroller sayesinde hastalıktan bir adım daha uzaklaşabilir ve kendinizi hayati tehlikelere karşı koruyabilirsiniz.

 

Leave A Reply