Hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

0

Kadınların hayatının dönüm noktası olan hamilelik dönemini sağlıklı, mutlu ve sorunsuz geçirebilmeleri tamamen doğru bir şekilde bilgilendirilmelerine bağlı bir durum. Fakat ne yazık ki bazı yaygın toplumsal inanışlar, eğitimsizlik, eskiden gelen yanlış alışkanlıklar ve kulaktan dolma bilgiler, bu dönemde hem anne adayını hem de bebeği tehlikeye sokuyor. Üstelik yalnızca fiziksel olarak da değil. Korkutucu doğum hikâyeleri, hamilelikte yaşanan birtakım sorunlar ve adından lanetliymiş gibi bahsedilen lohusalık döneminde yaşanan bazı zorlukların abartılarak anne olmayı dört gözle bekleyen kadınlara anlatılması, zaten hassas bir ruh halinde olan anne adayını daha da zorluyor.

Hamilelik ve doğum, kadınlar için hem olağanüstü hem de zorlayıcı bir süreç. Fakat bu süreç hakkında anlatılan korku, hikâyeleri anne adaylarının gereksiz bir korkuya kapılmasına sebep oluyor. Ayrıca hamilelikle ilgili yanlış bilgiler de bu dönemde anne adaylarının gereksiz endişeye kapılmasına veya bazı şeyleri yanlış yapmasına sebep oluyor. Bu dönemi rahat ve sağlıklı geçirebilmek içinse çevreye değil, yalnızca uzmanlara kulak vermek gerekiyor. İşte bu dönemle ilgili doğru bilinen yanlışlar…

“Hamilelik döneminde cinsellik zararlıdır”

Özellikle ülkemizde yaygın olan bu inanış, anne ve babanın bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle cinsel hayatlarına ara vermelerine sebep oluyor. Fakat sıkıntılı bir hamilelik dönemi olmadıktan ve doktor cinselliğe ara verilmesi gerektiğini belirtene kadar, çiftlerin cinsel hayatlarına bir sınırlama getirmesine gerek yok. Aksine bu dönemde cinsel hayata ara vermek, çiftlerin birtakım sorunlar yaşamasına bile sebep olabiliyor.

“Hamilelik döneminde tüylenme çok olur”

Hormonların yüksek seviyelerde çalışması deyince akla, hemen tüylenme gelse de bu tamamen kişinin fiziksel yapısıyla alakalı bir durum. Bazı kadınlarda gerçekten sonradan fazla tüylenme görülse de bazılarında durum tam tersine bile dönüşebiliyor.

Süt yaptığı iddia edilen besinler

Kadınların hamilelik döneminde en çok kilo alma sebebi, çevreden duyulan yanlış bilgilerden kaynaklanıyor. Özellikle ‘’Şunu da ye süt yapar, göğüslerin dolsun’’ gibi yaygın söylemler, anne adayını sürekli bir şeyler yemeye zorluyor. Fakat sağlıklı beslenmek ve de en önemlisi günde en az 2,5 litre su içmek en çok süt yapan etkenlerden. Dolayısıyla süt yapacağı düşüncesiyle yenen yiyecekler, genelde yağlanma ve kilo olarak geri dönüyor. Bu nedenle, bu tür ve aklınıza takılan her tür bilgiyi bu önemli ve özel dönemde doktorunuza danışmanızda fayda var.

Hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Hamilelik döneminde iki kişilik yemek değil, besleyici gıdaları tüketmek önemli

Hamilelikle yanlış bilinen şeylerden biri de hamilelikte iki kişilik yemek yenmesi gerektiğidir. Zaten kadınların bu dönemde en çok kilo alma sebeplerinden biri de budur. Fakat her anne adayı bir anda çift öğün düzeyinde yemek tüketmek yerine, hem kendine hem de bebeğine faydalı besinler tüketmesi yeterlidir. Gerisi fazla kilo olarak geri dönecektir.

“Gebelikte mutlaka çatlak olur”

Derinin gerilmesinden dolayı özellikle iç karın bölgesi dar olan kişilerin cildinde çizgi şeklinde yırtıklar meydana gelir. Bu durum birçok anne adayını korkutsa da her kadın bu durumu yaşayacak diye bir genelleme yapılamaz. Çünkü bu, anne adayının hamilelikte döneminde aldığı kiloyla, genetik yapısıyla, vücudunun yırtılmaya olan müsaitliğiyle alakalı bir durumdur.

Bu şekilde daha birçok örneği olan hamilelikle ilgili yanlış bilgiler, birçok adının bu dönemi panik içinde geçirmesine sebep oluyor. Fakat her anne adayının bu bilgilere odaklanıp güzel geçmesi gereken bir dönemi kendileri için zorlaştırmak yerine, merak ettikleri konuları yalnızca doktorlarından öğrenmeleri gerekiyor.

 

Leave A Reply