İkinci üç aylık dönemin sonlarına doğru başlayan hamilelik dönemi sıkıntıları

0

Birçok açıdan sorunsuz ve şanslı bir hamilelik dönemi geçirsem de ben de mutlaka her anne adayı gibi birtakım sıkıntılar yaşıyorum. Özellikle de hamileliğimin iyice belirginleşmeye başladığı ikinci üç aylık dönemin sonlarında. Her ne kadar bazı kadınlar bu dönemde hormonların da etkisiyle psikolojik buhranlar yaşadıklarını ve bu stresi çevrelerine çokça yansıttıklarını ifade etseler de ben böyle bir durum yaşamadım. Mutlaka stresli anlarım oldu veya bir film izlerken hiç olmadığım şekilde hüzünlendim ve ağladım. Fakat her an patlayacak bir bomba misali etrafta dolaşıp, ne kendimi ne de başkalarını strese soktum. Aksine hayatıma olduğu gibi devam ettim. Hatta en karamsar yanlarımı bile derinlere gömüp, enerjimi yüksek tutmaya ve kendimi pozitif şartlamaya çalıştım. Çünkü bebeklerin annelerin yaşadığı bu stresli durumu hissettiklerini ve bundan etkilendiklerini düşünüyorum.

Bilimsel gerçekliği nedir bilinmez ama ben bebeğime zarar vermemek adına, kendi duygusal buhranlarımı bir kenara atıp bu güzel dönemlerin olabildiğince tadını çıkarmaya çalıştım. Gel gelelim fiziksel sıkıntılara ki, bunları da keşke ruhsal buhranlarım kadar kolay atlatabilseydim diyorum. İşte sıkça yaşadığım hamilelik dönemi sıkıntıları

Mide yanmaları ve beraberinde getirdiği uykusuz geceler

Hamileliğimin ilk dönemlerinden itibaren hiçbir zaman kusma veya baş dönmesi gibi klasik sıkıntılarım olmadı. Fakat geçmişimde bulunan mide problemleri iyice gün yüzüne çıktı. Zaten hamlelikte baş gösteren reflü şikayetleri, bende hali hazırda olduğu için iyice arttı ve doktorum yazdığı şurupla bu duruma çare bulanan kadar gecelerimi uykusuz geçirmeme sebep oldu. Hatta durum öyle bir hal aldı ki, oturur şekilde uyuyor ve sırtüstü hiçbir şekilde uzanamıyordum. Çünkü bunu yaptığım an tüm yediklerimi asit olarak ağzıma geri dönmeye başlıyordu. Ayrıca bu durum bazen geceleri asitten boğulmama bile sebep oluyor ve ne yazık ki reflü şikayetlerim halen daha sürmekte ve doğuma kadar geçmeyecek gibi görünüyor. Yine de şuanda verilen şuruplar büyük ölçüde rahatlatıyor ve geceleri uyumama yardımcı oluyor.

İkinci üç aylık dönemin sonlarına doğru başlayan hamilelik dönemi sıkıntıları

Gebelik şekeri ile olan mücadelem

Sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirsem de kendi yanlış beslenmemden ve hareketsizliğimden kaynaklı olarak aldığım fazla kilolar bana gebelik şekeri olarak geri döndü ne yazık ki. Gerçi doktorum ve çevreme göre aldığım kilo miktarı normal görülüyor. Fakat hamileyim, canım ne isterse yerim inanışıyla kapıldığım fast food yemekler, çikolatalar ve hazır gıdalar vs. vücudumdaki insülin dengesiyle oynayarak hamileliğimin son 4 ayını diyetle geçirmeme sebep oldu. Bu yüzden siz siz olun sağlıklı beslenin ve bol bol egzersiz yapın.

Siyatik ağrıları

Bu süreçte yaşadığımız en büyük zorluklardan biri de siyatik denen kalçadan başlayıp dize kadar inen ağrılar. Normalde olmayan bu ağrılar; özellikle yorulduğumda ortaya çıksa da bazen kendiliğinden gelip, saatler geçmemek bilmemesi oldukça zorlanmama sebep oldu. Ayrıca ne yazık ki ağrının kendiliğinden geçmesini beklemek dışında bir çaresi yok. Yalnızca masaj ile biraz rahatlıyor o kadar.

Yaşadığım bu hamilelik dönemi sıkıntıları, bazen beni zorlasa da yine de oldukça rahat bir hamilelik geçirdiğimi düşünüyorum. Bu rahatlığın ise biraz şanstan biraz da kendimi hamileliğin rehavetine kaptırıp enerjimi düşürmememden kaynaklandığını belirtmem gerekiyor. Yani kısacası eğer sorunlu bir hamilelik yaşamıyorsanız, tüm enerjinizi toplayın ve bu dönemin güzel yönlerine odaklanmaya çalışın.

 

Leave A Reply