Eski sevgiliye mesaj atmak için 3 ideal bahane

0

Kadınlar olarak, gerçekten de aşık olduğumuz zaman ayrılık, çoğunlukla her ne sebepten meydana gelirse gelsin; unutmak o kadar da kolay olmuyor. “Ayrılık da sevdaya dahil. Çünkü ayrılanlar, hala sevgili…” diyor; ölümsüz şair Attila İlhan’a tüm bunları yazdıran o duyguları sonuna kadar yaşıyoruz. Bu elbette, özellikle akşam vakitleri yüreğimize büsbütün çörekleniyor ve kendimizi, elimizi telefona uzatmakla uzatmamak arasında kararsız, arasak ya da mesaj atsak ne söyleyeceğini bilemeyecek bir halde buluyoruz. Çünkü hiçbir sebebimiz ve durumun hiçbir açıklaması yok; özlemekten başka… Dolayısıyla, en çok da cevap vermeyeceğinden çekindiğimiz için eski sevgiliye mesaj atmak, şu hayatta yaşadığımız en büyük streslerden biri.

Peki, eski sevgiliye mesaj atmak ve cevap vermesini beklemek sırasında yaşadığımız o gerilim dolu anların nabzını düşürebilecek, mantıklı sebepler var mı? Tamam, belki eski sevgiliye mesaj atmak iyi bir fikir olmayabilir ama, eğer gerçekten kendinize engel olamıyorsanız, en azından dişe dokunur bir bahaneniz olsun; öyle değil mi? İşte eski sevgiliye mesaj atmak için 3 ideal bahane…

1- “Sana e-posta olarak gönderdiğim X dosyası, sende duruyorsa, bana gönderebilir misin?”

Öncelikle şunun altını çizmekte fayda var; bu mesajları öncelikle selam kelam kısmını geçtikten sonra yollamak, kuşkusuz ki daha doğru olur. Ancak, SMS de gönderseniz, Whatsapp’tan da yazsanız, selamınızı verip, karşılığında ondan da selam beklememeniz hayrınıza olur. Yoksa cevabı beklemek, size bir ömür kadar uzun gelebilir. Bu nedenle, seri bir şekilde, “Merhaba nasılsın? Umarım her şey yolundadır…” diyerek, mesajınızı devam ettirebilirsiniz.

Bunun ardından, madem dayanamadık ve mesaj atmaya karar verdik; o halde bahanelerimize geçelim. Bahanenin tam anlamıyla sağlam bir bahane olması için aciliyet ve geçerlilik içermesi son derece önemli. Tıpkı, “Sana e-posta olarak gönderdiğim X dosyası sende duruyorsa, bana gönderebilir misin?”de olduğu gibi. Zamanında ona, yaptığınız bir geziden fotoğraflar, ödevlerine yardımcı olabilecek bir pdf dosyası ya da işle ilgili yararlanabileceği herhangi bir döküman göndermiş olabilirsiniz. Ve işte şimdi size o dosya lazım olmuş olabilir. Aciliyete sahip, gerçekten geçerli bir bahane olarak bulunmaz bir nimet!

Mesajınızı yazın ve beklemeye koyulun. Eğer size gün içerisinde cevap vermezse, sizin endişelenmenizi gerektirecek bir durum da söz konusu değil. Onu özlediğinizi ya da hala sevdiğinizi, unutamadığınızı yazmış değilsiniz. Buna ek olarak, tamamen (!) işle ya da okulla ilgili bir durumu, sizin geçmişteki ilişkinize bağlayarak cevap vermeyen, medeni davranamayan da o. Gayet rahat olun. Cevap vermezse sizin herhangi bir kötü duruma düşeceğiniz yok. Cevap verirse de gayet nazik bir şekilde teşekkür edin. Konuşmayı sürdürmek isterse, zaten sürdürecektir.

2- “y’yi satın aldığımız yerin adı neydi/orası neredeydi?”

İşte bir mükemmel atlayış daha! Bir aciliyet, bir geçerlilik içeren bahaneniz daha oldu. Zamanında birlikte dışarı çıktığınızda satın aldığınız o şeyi nereden almıştınız. Tam da şu anda aklınıza takıldı ya da birisi sordu; lazım oldu. Ne yapalım yani?!

Cevabı aldığınız zaman, ne zamandır aklınıza takılan o yeri hatırlamış olmanın rahatlığıyla çok teşekkür etmeyi unutmayın. Yani doğal davranın. Uzun zaman hatırlamakta zorlandığınız herhangi bir şeyi, herhangi bir arkadaşınızın hatırlatması sonucu sahip olduğunuz rahatlığı nasıl ifade ederseniz, o şekilde tepkinizi verin. Ve vereceği cevaplara göre siz de tavrınızı belirleyin. Artık duruma göre sohbet uzar mı, biter mi size bağlı.

Eski sevgiliye mesaj atmak için 3 ideal bahane

3- “z’den hala görüştüğün birileri var mı? Bir şey sormam gerekiyor da…”

Öylesine meşgul ve o kadar işkoliksiniz ki bunu da tamamen iş nedeniyle (!) soruyorsunuz tabii ki. İşler yeter ki yürüsün ve aksamasın. Bu nedenle, eh ne yapalım, eski erkek arkadaşa sormak gerekirse de sorulur yani. Siz de böyle düşündüğünüzden sordunuz işte.

Aldığınız cevap olumsuz olursa, yani eğer o şirketten (ya da orası her neresiyse) kimseyle görüşmüyorsa, oradan birilerine nasıl ulaşabileceğinizi, bir ortak arkadaş ya da en azından orayla daha önce iş yapmış birisi olup olmadığını sorun. Eğer kısa ve başından savar gibi davrandığı hissine kapılırsanız, ısrar etmeyin. Teşekkür edip, konuyu kapatın. Ancak, eğer gerçekten yardımcı olmak isterse, büyük bir ihtimalle sohbete de devam edecektir. Gözünüz aydın.

BONUS: Sadece nasıl olduğunu sorun; ne olacak?

Evet. “Rüyamda gördüm”lere, binbir türlü senaryolara belki de gerek yoktur. Belki şu üç günlük dünyada, gerçekten merak edip, birbirimizin hatrını sormakta fayda vardır. Bunu yalnızca özlem duyduğunuz eski sevgiliye değil, aslında herkese yapın. Hal hatır sorun.

Görüşmediğiniz eski bir arkadaş, araya soğukluk girmiş bir dost, bir eski ev arkadaşı, bir çocukluk arkadaşı ya da akraba… Her kim olursa olsun, bir gün kötü olmasını asla istemeyeceğimiz aslında o kadar çok kişi var ki görüşmediğimiz… Dilerseniz yine görüşmezsiniz. Ancak, ayda yılda bir kere nasıl olduğunu sormak, ikinize de iyi gelebilir. Eski sevgiliye mesaj atmak bir yana, kolay bulunmayan gerçek dostlardan iyi haberler almak, her şeye değer.

 

Leave A Reply