Görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları

0

Evlilik, çok bileşenli bir ilişkiler yumağı. Yalnızca eşinizle olan ilişkiniz değil, aynı zamanda ailelerin birbiriyle ilişkisi, damadın ve gelinin karşı tarafın ailesiyle olan ilişkileri gibi farklı boyut boyutlara sahip. Ancak, tüm bu ilişkiler ağının içerisinde, genellikle gelinler, görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları hakkında, belki de yüzyıllardır bir arayış içerisindeler. Kızların babayla, erkeklerin anneyle olan önlenemez yakınlığından olsa gerek, gelinlerin anneleri genellikle damatlara daha büyük bir sempatiyle yaklaşır ve onları çok ciddi problemler yaşanmadıkça pek severler. Ancak, damadın kız kardeşi ve annesiyle gelin arasındaki gerginlik, herhalde tarihteki ilk evlilik töreninden beridir süregelen bir durum. En süpersonik görümce, dünyanın en iyilik perisi kayınvalidesi de olsa, “Ben görümcemle, kayınvalidemle iyi anlaşırım” da denilse, “Aslında bazen şunu da yapmıyor değil” şeklinde ufak tefek sürtüşmelerin olmadığı bir gelin – görümce – kayınvalide ilişkisi henüz yaşanmadı. Bu nedenle, görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları nelerdir; işte bu hala gizemini koruyor.

Eğer siz de benzer sorunlar yaşıyor ya da görümceniz ve kayınvalidenize karşı bir yaklaşım tarzı belirlemekte zorlanıyorsanız, evliliğinizde bunun zaman zaman etkilerini hissediyor olabilirsiniz. Ancak, elbette hiçbir şey imkansız değil. Aranızdaki ilişkileri çok daha iyi bir boyuta taşıyabilirsiniz. Gelin, birlikte görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları neler; bir göz atalım…

Anneler daima daha tecrübeli ve haklıdır

Annenizi düşünün; onunla ne zaman fikir çatışması yaşasanız, sizden ne kadar tecrübeli olduğunu hatırlatıp, haklı olduğunu sonuna kadar savunur. Dolayısıyla, kayınvalideniz de sizin yemekleriniz, temizliğiniz, çocukları nasıl eğittiğiniz konusunda mutlaka fikirlerini söyleyerek, bu konudaki iddiasını sürdürecektir. Bunu, kişisel olarak almak yerine annelerin kendilerine ve tecrübelerine duydukları güven olarak nitelendirirseniz, bu size kendinizi daha rahat hissettirir. Zaten, görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları, konuları kişisel almamaktan geçer. Ne zaman ki söylediklerini yalnızca sizi sinirlendirmek ya da size karışmak için söylediğini düşünürseniz, sinirleriniz gerilir ve daha sonra kontrolünüzü kaybedebilirsiniz.

Görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları

Bununla birlikte, eğer gerçekten de kayınvalidenizin sizden hoşlanmadığını düşünüyorsanız, onu ziyaret edeceğiniz ya da ağırlayacağınız günleri, hayatınızda “onun günleri” olarak işaretleyin. Bunun anlamı, o gün yalnızca onu hoş tutun ve o günün bu şekilde sonlanmasını sağlayın. Zaten günün sonunda yollarınız ayrılacak. Hatta, onu onore edecek şekilde, yemeklerle, çocuk bakımıyla, böylesine genç ve güzel görünmesini(!) sağlayan cilt bakım sırlarıyla ilgili sorular sorun. Kendisine akıl danışılması, fikrinin alınması her annenin olduğu gibi kayınvalidelerin de çok hoşuna gider. Böylece birbirinizi iğnelemek yerine, onun keyfini yerine getirerek, bambaşka konulardan sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Sizi eleştireceğini hissettiğiniz anda, “İşte bu yemeği de siz bir başka yapıyorsunuz ama umarım ben de bir gün sizin kadar tecrübe edinmiş olurum” diyerek eleştiri oklarını bertaraf edebilirsiniz.

Kuşaklar yaklaştıkça dostluk – düşmanlık sınırı bir çizgi halini alır

Görümceyle aradaki yaş farkı, elbette kayınvalideden çok daha düşük olacağı için, görümceniz davranış ve düşüncelerinizin ardında yatan sırrı keşfetmekte çok da geç kalmayacaktır. Çünkü o yollardan geçmiş ya da sizinle aşağı yukarı aynı süreci yaşayan biri olarak, sizi daha iyi anlayacaktır. Bu da sizi ya çok iyi iki arkadaş ya da ezeli iki düşman haline getirebilir. Dolayısıyla burada ipin bir ucu sizde, diğer ucu görümcenizde. Ancak, siz ona yaklaşarak yavaşça o ipi elinden alabilir, ilişkinin boyutunu siz belirleyebilirsiniz.

Görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları

Öncelikle görümcenizle aranızdaki yaş farkı, evli olup olmaması burada büyük önem taşıyor. Çünkü bir genç kızla arkadaş ilişkisi kurmakla, bir yetişkinle arayı bulmak arasında dağlar kadar fark var. İlgi alanları, hayata bakış açıları birbirinden çok farklı olduğu için, görümcenizin yaş aralığına göre bir yaklaşım belirlemeniz gerekiyor. Eğer bir genç kızla karşı karşıyaysanız, sosyal medya üzerinden onun ilgisini çekebilecek şekilde onunla mesajlaşabilir, onun jargonuna uygun yorumlarla arkadaşlarının da görebildiği bu mecralarda onu onore edebilirsiniz. Ya da fotoğraf çekme kabiliyetiniz varsa, sosyal medyada yayınlayabileceği fotoğraflar çekebileceğinizi söyleyerek, onunla güzel bir gün geçirebilir, onu en güzel haliyle fotoğraflayarak gönlünü fethedebilirsiniz.

Görümceniz yetişkin bir kadınsa, onun dostluğunu kazanmak için onunla dertleşmeyi, hele ki dünyalar tatlısı erkek kardeşi ya da abisini (damat beyi) görümcenize şikayet etme gafletinde bulunmayın. Bu, onda elbette sizin için sevgi dolu hisler beslemesini sağlamayacaktır. Bunun aksine, eşinizi ne kadar çok sevdiğinizden bahsedip, onun için sürprizler hazırlamak istediğinizi, bunu birlikte organize edebileceğinizi söyleyebilir, onunla iki heyecanlı genç kız gibi sürpriz hazırlıklarına girişebilirsiniz. Arada bir onu kahve içmeye davet ederek, onunla vakit geçirmekten ne kadar keyif aldığınızı(!) gösterecek şekilde yaptığı esprilere kahkahayı basmayı, “Senin daha önceki saç rengin de harikaydı. Ama bu da çok yakıştı vallaha” demeyi de ihmal etmeyin. Kısacası politik olduğunuz kız arkadaşlarınıza sergilediğiniz tavrı aynen sürdürebilirsiniz.

Görümce ve kayınvalideyle iyi geçinmenin yolları, gördüğünüz gibi aslında çok da zor değil. Aksine, bu küçük ipuçlarıyla aranızdaki ilişkileri daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bu küçük ipuçlarını uyguladıktan sonra, onlar da sizinle iyi (!) geçinmek için bazı adımlar atacaktır. Bekleyip, göreceğiz…

 

Leave A Reply