Masal prensesleri aslında gerçek hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor?

0

Çocukluğumuz boyunca izlediğimiz çizgi filmlerdeki ve dinlediğimiz masallardaki karakterler, hayalgücümüzün gelişmesinde olduğu kadar, aslında karakterlerimizin gelişiminde de önemli katkı sağladı. Bu nedenle, uzmanlar çocukların izledikleri, dinledikleri ve okudukları her şeyin, onların gelişiminde önemli birer basamak olduğunu düşünüyor. Peki, siz de çocukluğunu masal prensesleri ve onların büyüleyici hayatını hayal ederek geçirmiş olabilir misiniz? Kabarık elbiseleri, her zaman mükemmel görünen saçları ve elbette prensin kendisine ulaşmak için verdiği o romantik çaba, sizi de birer küçük kızken özendirmiş olmalı. Hala bir yerlerde, Külkedisi’nin, Küçük Deniz Kızı Ariel’ın ve diğerlerinin resmini gördüğünüzde, kitaplarına denk geldiğinizde eğer sizin de yüzünüz gülüyorsa, siz de içinizdeki o küçük kızı koruyan, çizgi filmlerden, masal kitaplarından pırıltılı, karpuz kollu balo elbiselerinden gözünü alamayan, kısacası daima küçük bir kız olarak kalacak olan kadınlardan birisiniz demektir.

Ancak, hiç dikkatinizi çekti mi bilmem ama, aslında tüm bu masal prensesleri, aslında günlük hayatta karşımıza çıkan karakterlerden oluşuyor. Annelerinin ve babalarının onlara okudukları masallardan etkilenen bazı küçük kızlar, büyüdüklerinde bu karakterlerden izler taşıyan birer “gizli” prenses oldular. Belki onlar arasında kendinizi de bulabilirsiniz. Gelin, birlikte masal prenseslerine ve onlara hayatımızın hangi anlarında rastladığımıza bir göz atalım…

Herkesi kendisi kadar iyi zanneden Pamuk Prenses

Bazı insanlar, nasıl olduysa dünyada kötülük diye bir şeyin varlığından habersiz ve onu hayatına dokundurmadan yaşamayı başarabiliyorlar. Bu durum, kötülükleri izole etmiş çoğu kadının yaşadığı yerleri birer masal diyarına dönüştürmesini sağlıyor. Onların bulunduğu ortam daima güneşli, kuşların cıvıldadığı, herkesin birbirine yardım ettiği sevgi dolu yerlere dönüşüyor. Haliyle, Pamuk Prenses’lerimiz, karşılarına çıkan ilk kötülüğü de kapısını ardına kadar açarak, içeri buyur ediyor.

Masal prensesleri aslında gerçek hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor?

Eğer siz de sıklıkla çevrenizden bu tür eleştiriler alıyor ve herkesi kendiniz gibi görüyorsanız, siz tam anlamıyla bir Pamuk Prenses’siniz. Size sunulan o kıpkırmızı, lezzetli görünen elmayı, şükranlarınızı sunarak kabul etmeye hazırsınız. Ancak, hayatın her zaman gerçekten lezzetli elmalar sunmayacağını, her şeyin göründüğü gibi olamayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Her ne kadar bir masal prensesi olarak, temkinli davranabilmek sizin için zor olsa da…

“Aman ağzımızın tadı kaçmasın” diye kendisini helak eden Külkedisi

Üvey annesi ve birbirinden kıskanç üvey kız kardeşlerinin bütün zulmüne, babacığının hatrına katlanan, onların tüm kötü davranışlarına karşın sessiz kalmayı tercih eden, acıların tiryakisi Külkedisi’ne gelelim şimdi de. Hanımefendiliğin, iyiliğin, hoşgörünün dozunu biraz kaçırmış olsa da aslında o tüm bu erdemlerin karşılığını, bildiğiniz gibi masalın sonunda alıyor. Buna karşılık, her zaman bu kadar sessiz kalmak ve sevdiklerinizi üzmemek için yapılan kötülüklere katlanmak, doğru olmayabilir. Bu nedenle, hangi olumsuz duruma ne için katlandığımıza dikkat etmekte fayda var.

Masal prensesleri aslında gerçek hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor?

Belki sizin de hayatınızda zaman zaman iyilikten maraz doğuyor olabilir. Dolayısıyla, gerektiği yerde mesafe koymayı, tepki vermeyi ve kendinize de en az sevdikleriniz kadar değer vermeyi unutmayın. Zaten hayatınızdaki bazı mutsuzlukların sebebi de kendinizi unutmaktan kaynaklanmıyor mu?

Bohem yaşayan, özgür ruhlu Pocahontas

Doğa tutkunu, hayvansever, sosyal medya hesabı doğayı, hayvan ve insan haklarını korumak için düzenlenen imza kampanyalarının duyurularıyla dolu, İstanbul’da Taksim’in, Antalya’da Kaleiçi’nin müdavimi Pocahontas. Onu hemen gözünüzde canlandırmış olmalısınız. Arkadaş ortamlarında da derin bilgi dağarcığını hoş sohbetine aktarmayı bilen, özgürlüğüne düşkün bir kadın o. Ona gönül rahatlığıyla güvenebilir, size yardım etmek için de pek çok insanı seferber edebileceği konusunda içinizi ferah tutabilirsiniz.

Masal prensesleri aslında gerçek hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor?

Ya da belki siz tam bir Pocahontas olabilirsiniz. Sokak hayvanlarıyla dost, iyi müzikten anlayan, evinde mumları, tütsüleri olan, kıyafete değil, akla ve ruha önem veren bir özgür prenses. Şunu bilin ki arkadaşlarınız da tutkunu olduğunuz doğa da sizi çok seviyor. Haydi ilk fırsatta, yine ağaçlara kucak açmaya, kuş cıvıltıları arasında uyanmaya gidin. Olimpos, Assos, Datça sizleri bekliyor…

O her şeyin yakıştığı, saçları her koşulda kusursuz görünen Jasmin

Hani şu çok sevdiğiniz, ancak “Bunu ben giysem millet güler bana” dediğiniz her şeyi kendine yakıştırdığı için içten içe gıpta ettiğiniz o arkadaşınız var ya; işte o Jasmin. Gür, sağlıklı saçlarına mı daha çok hayran olmak gerekir, yoksa yaz kış ne giyse daha da çok yakışmasını sağlayan, kendinden bronz tenine mi… Şalvarlar, saç bantları, kısacası kendinize yakışmadığını düşündüğünüz ne varsa, Jasmin’i bir divaya döndürüyor. Onu çok seviyorsunuz, ama dünya ne kadar adaletsiz öyle değil mi?

Masal prensesleri aslında gerçek hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor?

Peki, ya siz Jasmin’seniz? Açıkça söylemek gerekirse, gerçekten tüm bu özellikleriniz bazen sinir bozucu olabiliyor. Bari şu saçlarınızın güzelliği için, “Genetik miras şekerim” diyip kestirip atmayın. Bize biraz umut olsun diye bari birkaç doğal yağ, bir iki şampuan falan önerin. Vallahi yakanızı bırakacağız o zaman.

Plajda da partilerde de göz kamaştıran Ariel

Artık pek çok kişi, bronzlaşmanın kraliçesi Eda Taşpınar’ın da önderliğiyle, kusursuz parlak bronzluğu elde etmeyi başardı. Gel gelelim, sahillerin afet-i devran’ı Ariel olmak için cayır cayır yanan kızlar ne olacak? Beyaz tenini hafifçe pembeleştirip, bikini izlerini bile tatlı birer dety gibi ortaya çıkarmayı başaran, sahilde de katıldığınız partilerde de muhteşem görünmeyi başaran Ariel’ı sevseniz mi nefret mi etseniz bilemiyor olabilirsiniz.

Masal prensesleri aslında gerçek hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor?

Yoksa, o kusursuz pembeliği yakalayan, meşhur Ariel siz misiniz? Bembeyaz teninizi nasıl kıpkırmızı yakmadan, bir Hollywood starı pembeliğine büründüğünüzü artık lütfen açıklayın. Sizi gerçekten seveceğiz. Gözümüzü size dikip, nasıl bu renge ulaştığınızı anlamaya çalışmaktan vazgeçeceğiz. Açık konuşun, gerçekten bir deniz kızı olabilir misiniz?

Size de tüm bu özellikler, oldukça tanıdık gelmiş olmalı. Hayatınızdaki gerçek masal prenseslerini bu sayede keşfedebilirsiniz. Ya da belki siz bu prenseslerden zaten birisiniz. Hangisi olursa olsun, masal prensesleri hayatımızın içinde ve her kadın bu prenseslerden ya da diğerlerinden biri bence. Siz ne dersiniz?

 

Leave A Reply