Mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri

0

Bundan henüz birkaç yıl önce Türk filmleri denildiğinde tüyler diken diken olur ve Hollywood yapımlarına ilgi gösterilirken, son yıllarda Türk sinemasında yaşanan gelişmeler sonrasında izlenebilir birçok kaliteli filmler sayesinde artık hepimiz yerli yapımları merakla bekler olduk. Bunda yeni nesil senaristlerin, yapımcıların ve yönetmenlerin de etkisi oldukça büyük. Üstelik gişeye giremeyen ama birçok ödül alan oldukça başarılı filmler de var ve ne yazık ki popüler kültür dolayısyla bu filmler çok fazla tanınmıyor. Dolayısıyla yerli ve kaliteli olan birçok yapıma mutlaka şans vermek gerekiyor.

Eğer siz de Hollywood yapımlarından biraz uzaklaşıp, Türk sinemasına da şans vermek istiyorsanız, gelin mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri listesine birlikte göz atalım…

Düğün Dernek ile kahkahaya hazır olun

İkinci filmiyle Türkiye’de Star Wars’un bile izlenme rekorlarını geçen, hatta şuana kadar yerli sinema sektöründe en çok gişe başarısı elde eden film olduğuna göre Düğün Dernek’i merak etmemek imkansız. Bir de başrollerde ayrılmaz ikili Murat Cemcir ve Ahmet Kural olunca ortaya nasıl bir komedi çıkacağını siz hayal edin.

Mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri

 

Anlat İstanbul ile masallara bir de gerçek hayatta tanık olun

Oldukça farklı bir tarzda konuya sahip olan Anlat İstanbul, belki de yerli yapımlar arasında hiç bir zaman yeri doldurulamayacak türde bir film. Çünkü olay örgüsü Batı masallarından yola çıkılarak oluşturuluyor ve 5 farklı hikaye içerisindeki karakterlerin yollarının bir noktada kesişene kadar yaşadıkları masalsı ve karanlık mizaha sahip bir havayla aktarılıyor. Filmin en ilginç yanı ise, senarist tek olsa da bu 5 hikayeyi 5 farklı yönetmenin çekmiş olması. Üstelik ülkenin en iyi oyuncularını birarada görebileceğiniz nadir yapımlardan.

Mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri

 

Bir yanlış anlaşılma hikayesi: Pardon

Ülkemizin adalet sistemini sorgulayan ve üstelik bunu oldukça komik bir şekilde yapan Pardon filmini henüz izlemediyseniz çok şey kaybettiniz demektir. Bu yüzden Ferhan Şensoy’un o nefis oyunculuk performansı eşliğindeki bu traji komik filmi mutlaka izlemeniz gereken filmler listesine yazın.

Mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri

 

Kaybedenler Klubü müzikleri için bile izlenir

İki radyo yayıncısının diyaloglarından esnlenilerek yola çıkılmış filmde Nejat İşler’in unutulmaz repliklerinin ve performansının yanı sıra, filmin atmosferine, vurdumduymazlığına ve özellikle de müziklerine hayran olacaksınız. Bizden söylemesi…

Mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri

Farklı atmosfer isteyenler Ulak filmini izlemeli

Çağan Irmak, şüphesiz Türk sinemasının kazandığı en büyük değerlerden biri. Ulak ise, şuana kadar yaptığı en iyi işler arasında yer alıyor. Zaman ve mekan kavramının olmadığı bir köye gelen bir seyyah ve daha sonrasında köyün yaşadığı değişimleri konu alan bu filmi kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

Mutlaka izlemeniz gereken Türk filmleri

 

Bunlar dışında izlemeniz gereken Türk filmleri arasında Eşkıya, Babam ve Oğlum, Sürü, Dedemin İnsanları, Ağır Roman, Yaşamın Kıyısında, Prensesin Uykusu, Kabadayı, Av Mevsimi, Vizontele gibi saysak bitmeyecek daha birçok seçenek var. Hepsi birbirinden lezzetli ve oldukça kaliteli. Bu yüzden mutlaka gişede yer alan almayan yerli yapımlara şans vermeniz gerekiyor.

 

Leave A Reply